44 SKOIW: Zwiedzanie Pałacu Prymasowskiego

44 SKOIW: Zwiedzanie Pałacu Prymasowskiego

Informujemy, że przy okazji 44. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw kolejny raz będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania urokliwego Pałacu Prymasowskiego.

Rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich, francuskiego marszałka Ludwika Dawout, carów. Miejsce zjazdu trzech cesarzy z września 1884 roku (cara Aleksandra III i jego gości, Wilhelma I i Franciszka Józefa I) będzie dostępne dla zwiedzających w trzeci weekend września.

Bezpłatne wejścia grup po wypełnieniu indywidualnych oświadczeń o stanie zdrowia odbywać się będą przez dwa świąteczne dni, 18-19 września w godzinach:

SOBOTA | 11:00, 12:00, 13:00, 14:00
NIEDZIELA | 10:00, 11:00, 14:00, 15:00 

____________________________
Duchowni przenieśli się tu  w drugiej połowie XVII wieku, po tym, jak Szwedzi spalili zamek łowicki. Ich siedziba w Skierniewicach powstała w latach 1610–1619. Budowlę projektował Efraim Schroeger, twórca m. in. kościoła św. Jakuba w Skierniewicach.  W 1780 roku przerobiono fasadę i układ wnętrz. Dobudowano kaplicę i galerię. Kolejna rozbudowa pałacu miała miejsce w XIX wieku. Wzniesiono wtedy dobudówki i wieże, dostawiono portyk. Przebudowano również kuchnię pałacową, która stała się oranżerią połączoną z pałacem pergolą. Na attyce pałacu znalazł się herb carski. Autorem  przebudowy był Hipolit Antonowicz Monighetti, twórca wielu pałaców petersburskich.  Przekształcono wtedy również otoczenie – powstał ogród w stylu angielskim.

W pałacu rezydowali arcybiskupi gnieźnieńscy. W czasie bezkrólewia i nieobecności króla ze Skierniewic duchowni rządzili krajem. W 1652roku  w pałacu skierniewickim mieszkał król Jan Kazimierz, który szukał schronienia przed szalejącym w Polsce morowym powietrzem. W 1672 roku prymasa Mikołaja Prażmowskiego odwiedził w Skierniewicach hetman wielki koronny Jan Sobieski. Ostatnim arcybiskupem rezydującym w Skierniewicach był wielki poeta i satyryk czasów stanisławowskich Ignacy Krasicki.

W 1820 roku car Aleksander podarował włości arcybiskupie swojemu bratu – Wielkiemu Księciu Konstantemu. Po jego śmierci ziemie przeszły w posiadanie żony księcia – Joanny Grudzińskiej. Podobno w sali  „Pod Jutrzenką” jest plafon, na którym bogini świtu ma twarz Grudzińskiej, niestety nie mogliśmy tego zobaczyć.  Po śmierci Joanny w 1831 roku całe Księstwo Łowickie przeszło  na własność rodziny carskiej. Skierniewice służyły im za miejsce ich wypoczynku i polowań.

We wrześniu 1884 roku  Skierniewice stały się  światową stolicą dyplomacji. Wówczas to odbyło się spotkanie trzech cesarzy europejskich, tzw. Trzech Czarnych Orłów. Przyjechał car Aleksander III i cesarze: Wilhelm I i Franciszek Józef I. Zaborcy obradowali o dalszych losach Polski i Europy w ramach „świętego przymierza”.

Po I wojnie światowej w pałacu mieściła się stacja doświadczalna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był tu  Zakład Warzywnictwa, sad pomologiczny, internaty dla studentów i regionalne Muzeum Przyrodnicze. W 1951 roku w pałacu umieszczono Instytut Sadownictwa, a w 1964 roku Instytut Warzywnictwa. Wtedy też pałac wyremontowano. Od 2011 roku działa w nim Instytut Ogrodnictwa, który powstał z połączenia Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa z Instytutem Warzywnictwa.

Źródło: Urząd Miejski w Skierniewicach

Previous Skierniewice Road Race - Wyścig Trzech Lilii
Next Papierosy i tytoń bez akcyzy w komórce

Może to Ci się spodoba

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

„Koncert Fundacja Polsat – Jesteśmy dla Dzieci”, czyli Dzień Dziecka w Skierniewicach

W niedzielę, 29 maja o godz. 20.00, podczas Koncertu „Fundacja Polsat – Jesteśmy dla Dzieci” z okazji Dnia Dziecka, widzowie Telewizji Polsat będą mogli posłuchać największych przebojów gwiazd polskiej sceny

Kosmiczny Dzień Dziecka w Skierniewicach

Kosmos jest wspaniały, pełen tajemnic i niezwykłości, a przy tym należy do nas wszystkich! 29 maja mieszkańcy Skierniewic przekonają się o tym podczas Kosmicznego Dnia Dziecka.  29 maja park miejski

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

Świąteczne maczki zalały Skierniewice!

Setki maczków zalały skierniewickie ulice. To znak, że wielkimi krokami zbliża się największa impreza w regionie – Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Skierniewiczanie mogą już poczuć atmosferę zbliżającego się święta.

Brzmienie końca lata

 28 Sierpnia 2021 14:00 Miejsce: Plaża nad Zalewem Zadębie Organizator: Miasto Skierniewice Kontakt: https://fb.me/e/19calzQCx Udział: Bezpłatny Tegoroczne wakacje pozwoliły znów poczuć wspaniały klimat wspólnie spędzanych chwil. W sprzyjającej atmosferze chcemy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź